Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - menu_set_active_trail() (eilutė 2405/home/stent/domains/perfitect.net/public_html/includes/menu.inc).

Windows 7 perinstaliavimas, dualboot konfigūracijoje su Ubuntu 12.04

2013 02 18 / BenasSkaityti: 4 min

Pats jau daug metų darbui/namams naudoju Ubuntu operacinę sistemą, tačiau ne paslaptis, kad kartas nuo karto prireikia ir Windows (arba OS X, bet čia jau ne mano sfera) operacinių sistemų, kadangi Adobe giminės programos per Linux'ą neveikia. Esant tokiai situacijai reikia arba dviejų kompų, arba – paprastesnis variantas – kompiuteryje turėti sudiegtas abi OS ir pasirinkti reikiamą reikiamu momentu.

Šitas tekstas neskirtas geek'ams, tai tiesiog instrukcija paprastiems vartotojams, kurie norėtų naudoti dvi operacines sistemas, geekai nieko labai fancy čia neras < geriau žiūrėkite čia > :)

Tarkime, kad mūsų atveju norėtume kompiuteryje turėti pakankamai stabilią MS Windows 7 ir ilgo palaikymo Ubuntu 12.04 (LTS).

Paprasta OS sudiegimo seka yra vienareikšmiškai viena: pradžioje Windows, po to – Ubuntu. Problema ta, kad MS Windows „nepripažįsta“ kitų OS ir ignoruoja galimybę pasirinkti operacinę paleidžiant kompiuterį, o tiesiog užsikrauna iš karto pati. Norint, kad galimybė pasirinkti OS liktų, reikia į kompą instaliuoti pradžioje Windows, o tik paskui Ubuntu, kuri sudiegtų taip vadinamąjį GRUB, leidžiantį vartotojui pasirinkti, kokia OS bus paleista kompiuterio paleidimo metu. 

Jau sunstaliavus ir norint iš naujo sudiegti vieną iš operacinių sistemų Ubuntu atveju viskas paprasta – paimat Ubuntu instaliacinį CD/DVD/USB, sukišat į kompą, užbootinat, sekat pažingsnines procedūras (prieš tai pasidarę atsarginę duomenų kopiją). Ir viskas.

Tačiau jai sugalvosite perinstaliuoti Windows (tarkim, turėjote Windows 7 32bitų, o užsimanėte Windows 7 64 bitų), tai prcedūra bus sudėtingesnė, nes reikės sutvarkyti Windows, tuomet dar iš naujo sudiegti Ubuntu GRUB operacinių paleidimo sistemą.

Čia žingsnis po žingsnio pateikiu veiksmų seką, kaip perinstaliuoti Windows OS, jau turimoje dualboot konfigūracijoje (kitaip sakant – atstatant galimybę pasirinkti OS kompiuterio paleidimo metu).

PRADŽIOJE: pasileidžiate Windows ir nuėję į Windows Explorer pavadinate C: diską kokiu žmogišku pavadinimu (tarkim „Windows“). Bus lengviau susigaudyti vėliau.

 

1. Instaliuojami Windows 7

 1. Įdedate Windows 7 64-bit DVD ir perkraunate kompiuterį.
   
 2. Nusistatote, kad DVD grotuvas būtų tarp jūsų boot įrenginių, tam paleidžiant kompą spaudžiate F12 ir pasirankate, kad tarp „boot device“ būtų ir DVD. Jei F12 neveikia, tuomet perkraunant kompą spaudžiat DEL ir patekę į BIOS konfigūraciją, ten susirandate kaip nustatyti boot įrenginį.
   
 3. Kai Windows 7 instaliacija pasikrauna iš DVD einate į Custom Install, o nesirenkate Upgrade!
   
 4. Sutinkate su EULA, kažkiek paspaudaliojate „next“, kol papuolate į disko dalinimo skyrių (partitioning). Spaudžiate ant Drive options (advanced) ir tada pasirenkate ankstesnį disko skirsnį, kuriame buvo suinstaliuoti Windows (jei pradžioje suteikėte C: diskui žodinį pavadinimą, tuomet skirsnių sąraše lengvai rasite reikiamą skirsnį, kitu atveju reikia būti atsargiems, nes galite įrašyti Windowsus ant savo Ubuntu skirsnio ir taip prarasite visus turėtus duomenis bei OS), pasirenkate formatavimą (sena Windows OS bus ištrinta, o diskas suformatuotas) spaudžiate next.
   
 5. Dabar Windows 7 64-bit bus suinstaliuota ir pakeis senąją instaliaciją.
   
 6. Jei reikia daugiau info, tai apie Windows instaliavimą galite pasiskaityti Microsoft svetainėje (čia ir čia)

 

2. Perinstaliuojamas GRUB naudojant Ubuntu live CD/DVD/USB

 1. Čiumpate UBUNTU Live CD/DVD arba USB, tam prieš tai turite išsikepti .iso bylą į tuščią DVD, CD arba USB (jei nežinote kaip, galite paskaityti čia).
   
 2. Perkrovus kompiuterį pasileidžia Ubuntu OS iš jūsų įdėtos laikmenos, pasirenkate Try Ubuntu (ne Install Ubuntu!).
   
 3. Kai pasikrauna Ubuntu darbastalis, jums reikės perinstaliuoti GRUB.

Dabar seka vienas iš dviejų variantų: veiksmai turint prieigą prie interneto (Nr.3) ir veiksmai tokios prieigos neturint (Nr.4) -->

 

3. Dabar tarkime, jog jūs turime prieigą prie interneto, tuomet darykite taip:

Norint sutvarkyti sugriuvusį GRUB jums reikės boot-repair, taigi pakrovus darbastalį atsidarykite Terminalą ir įveskite tai:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Tuomet pasirenkate Recomended Repair

Plačiau galite pasiskaityti čia (nebūtina)

 

4. Blogesnis variantas, kuomet prieigos prie interneto nėra, tuomet darykite taip:

 1. pakraunate iš Live CD/DVD/USB
   
 2. Išsiaiškinate, kuris disko skirsnis yra pagrindinis. Čia padės Gparted. Dabar primetame, kad tai yra /dev/sda2, tačiau reikia būtinai išsiaiškinti, kuris skirsnis yra tas vienintelis jūsų atveju.
   
 3. Prikabinate skirsnį (mount) Terminale:
   
  sudo mount /dev/sda2 /mnt
 4. Sukabinate reikiamus komponentus:
   
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
 5. chroot į Ubuntu istaliaciją:
   
  sudo chroot /mnt
 6. Dabar jau esate savo instaliuotoje Ubuntu OS, o ne Live sistemoje, pakrautoje iš Live CD/DVD/USB, tai dabar atnaujinate GRUB:
   
  update-grub
 7. Jei išmetamos kokios nors klaidos, tuomet perinstaliuojate GRUB (jei klaidų nemeta, tada nebūtina):
   
  grub-install /dev/sda
  update-grub
 8. Jei viskas teisingai padaryta, tuomet GRUB atnaujintas ir viskas veiks, rašote:
   
  exit
  sudo reboot
 9. Jei viską darėte, o po punkto nr.6 klaidos pranešimo nebuvo, tačiau perkrovus kompiuterį pasirinkimo lentelės nėra, tuomet atlikite veiksmą aprašytą punkte Nr.7.